۱۳۹۰ اسفند ۲, سه‌شنبه

ایران بار دیگر به عنوان "بدترین زندان روزنامه نگاران" معرفی شد
کمیته "حمایت از روزنامه نگاران" در گزارش سالانه خود که سه شنبه 21-2-2012 انتشار یافته، ایران را "بدترین زندانی کننده روزنامه نگاران" در سال 2011 نامیده است.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران که سازمانی مستقل و غیر انتفاعی است که مرکز آن در نیویورک مستقر است.

در این گزارش که آن را سایت کمیته "حمایت از روزنامه نگاران منتشر کرده، تاکید شده با وجود گذشت دو سال از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری ایران، نیروهای امنیتی برای خاموش کردن صدای معترضان همچنان به سرکوب روزنامه نگاران اقدام می کنند. 

این گزارش در بیان مواردی از سرکوب روزنامه نگاران در ایران خاطرنشان کرده که تا اول دسامبر 2011، 42 روزنامه نگار در سلول های غیر بهداشتی و شلوغ زندان هایی همجون اوین رو رجایی شهر حبس شده اند.

در آماری دیگر کمیته حمایت از روزنامه نگاران اعلام کرده است که در سال 2011، 21 روزنامه نگار در سلول انفرادی زندانی شده اند و 18 روزنامه نگار مجبور به مهاجرت شده اند.

بنا بر این گزارش روزنامه نگاران در سال گذشته با احکامی از 6 سال تا 19 سال و نیم حبس روبرو شده اند. 

این گزارش افزوده است که نیمی از روزنامه نگاران زندانی در ایران بخشی از دوران حبس خود را در سلول ها انفرادی گذرانده اند.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران همچنین در گزارش خود هدف از حبس انفرادی و شکنجه روزنامه نگاران را تلاش برای گرفتن "اعتراف دروغ" از آن ها عنوان کرده است.

در بیان شکنجه های جسمی و روحی روزنامه نگاران در زندان های ایران این گزارش افزوده است که 12 تن از روزنامه نگاران زندانی با مشکلات سلامتی دست و پنجه نرم می کنند. همچنین 14 روزنانه نگار آزار جسمی دیده اند، 5 نفر از حق ملاقات با خانواده خود محروم شده اند و مقام های امنیتی مانع از دریافت کمک های درمانی توسط 4 روزنامه نگار نیازمند مراقبت شده اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر