۱۳۹۱ شهریور ۱۸, شنبه

هشدار به شهروندان ایران : قحطی در راه است ....یک واردکننده کالاهای اساسی مدعی شد: کالاهای اساسی که گشایش ال سی شده‌اند، هم اکنون در گمرکات مانده و دولت ارز مرجع به آنها پرداخت نمی‌کند.
یک واردکننده کالاهای اساسی در گفتگو با مهر با بابیان اینکه ظرف روزهای گذشته نرخ ارز به شدت در بازار آزاد بالا رفته و هم اکنون نیز در حال افزایش است، مدعی ش
د: ظاهرا بانک مرکزی بیش از دو هفته است که ارزی به بانکهای عامل برای واردات کالاهای اساسی پرداخت نکرده است و در مراجعه واردکنندگان به بانکها اعم از دولتی و خصوصی، این جمله مکرر شنیده می‌شود که "ارز مرجع پرداخت نمی‌شود".

وی تصریح کرد: ظاهرا هم اکنون تامین ارز از سوی بانک مرکزی متوقف است و هیچ یک از واردکنندگان حتی واردکنندگان کالاهای اساسی، نمی توانند ارز مرجع دریافت کنند، بنابراین قیمت دلار به شدت در بازار بالا رفته است و همینطور کالاهایی که مستقیما به واردات وابسته هستند نیز با افزایش نرخ مواجه شده‌اند.

به گفته او، هم اکنون واردات کالا به علت عدم پرداخت ارز با کندی صورت می‌گیرد و در مواردی هم متوقف شده است، این در شرایطی است که حتی گشایش ال سی نیز برای برخی از کالاها صورت گرفته ولی دولت از پرداخت ارز مرجع به آنها مطابق با وعده خود خودداری می‌کند.

خبرگزاری مهر آمادگی دارد توضیحات بانک مرکزی درباره ادعاهای این وارد کننده را منتشر کند.

اولویت اول ارزی شامل کالاهای اساسی نظیر گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوسفند زنده، جو، ذرت، دانه سویا، کنجاله، روغن خام، شکر خام و شیرخشک صنعتی و اولویت دوم ارزی شامل کالاهایی نظیر داروهای ساخته شده، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی که در داخل کشور تولید نمی‌شود، است.


http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1691850

رئیس کل بانک مرکزی: احتمال افزایش در قیمت کالاهای اساسی وجود دارد
جرس: رئیس کل بانک مرکزی، از احتمال افزایش قیمت کالاهای اساسی به رغم اولویت بندی تخصیص نرخ ارز خبر داد.
به گزارش ایلنا، محمود بهمنی با اعلام اینکه احتمال افزایش در قیمت کالاهای اساسی به صورت موقت وجود دارد، از تداوم اولویت بندی تخصیص نرخ ارز به کالاهای اساسی تا تکمیل ذخیره سازی این کالا‌ها خبر داد و گفت: در شرایط تحریمی نرخ مرجع ارز تغییری نخواهد کرد.
بهمنی، بار دیگر از اولویت بندی نرخ ارز در شرایط تحریمی دفاع کرد و گفت: این اولویت بندی در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور بوده و بانک مرکزی در تلاش است که نرخ ارز را در حالت تعادلی و شناور قرار داده و از ارزان فروشی آن خودداری کند.
به گفته بهمنی، احتمال افزایش قیمت کالاهای اساسی اولویت بندی شده در بازار وجود دارد و تصریح کرد: البته این امر مقطعی بوده، زیرا که با تکمیل ذخیره سازی کالاهای اساسی در شرایط تحریمی قیمت‌ها روند نزولی خود را خواهند داشت.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین با انتقاد از منتقدان راه اندازی بورس ارز تاکید کرد: راه اندازی بروس ارز منجر به تعادل بازار ارز و کشش تقاضا در بازار می‌شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر