۱۳۹۰ دی ۸, پنجشنبه

جمهوری اسلامی: یک ناو هواپیمابر آمریکایی در دریای عمان شناسایی شدرادیو فرانسه: نیروی دریایی ایران که در حال اجرای یک مانور دریایی بسیار گسترده در منطقۀ خلیج فارس است، اعلام کرد که یک ناو هواپیمابر آمریکایی را در حوزۀ رزمایش شناسایی کرده است. در حالی که حضور نیروهای آمریکایی در این منطقه مسجل و بدیهی است، بدرستی معلوم نیست که منظور مقامات ایرانی از "شناسایی و رصد کردن" چیست.
به گفتۀ مسئولان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران، یک ناو هواپیمابر آمریکایی در حوزۀ رزمایش نیروهای ایرانی در خلیج فارس شناسایی شده است.
 رزمایش موسوم به "ولایت ٩٠" توسط نیروی دریایی ایران در حال اجراست و تا سیزدهم دی‌ماه ادامه خواهد داشت.
 سخنگوی این رزمایش، امیر دریادار دوم سید محمود موسوی اعلام کرد: "یك فروند هواپیمای گشت شناسایی نیروی دریایی اقدام به شناسایی این ناو و عكسبرداری و فیلمبرداری از آن كرده است".
 امیر دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی نیز گفت: "یگان های شناور و پروازی نیروی دریایی ارتش، ناو هواپیمابر فرامنطقه ای را كه از منطقه خلیج فارس خارج شده و وارد دریای عمان شده بود، بطور كامل رصد كردند".
 وی افزود: "ناوهای فرامنطقه ای برابر با قوانین بین المللی وارد دریای عمان شده اند، اما در منطقه ای كه ما در حال برگزاری رزمایش هستیم، وارد نمی‌شوند و در صورت ورود به این منطقه، با اخطار یگان‌های شناور نیروی دریایی روبه رو خواهند شد".
 فرمانده نیروی دریایی خبر داد که "در روزهای گذشته هم یك فروند بالگرد نیروهای فرامنطقه ای و همچنین یگان شناور آنها كه به نزدیكی محدوده برگزاری رزمایش نزدیك شده بودند، با اخطار نیروی دریایی ارتش منطقه را ترك كردند".

سخنان مسئولان نظامی جمهوری اسلامی چندان روشن نیست. سخنگوی رزمایش اعلام کرده است که "ناو هواپیمابر در عمق منطقه رزمایش مورد شناسایی قرار گرفت"...
 اما فرماندۀ نیروی دریایی می‌گوید: "ناوهای فرامنطقه ای برابر با قوانین بین المللی وارد دریای عمان شده اند، اما در منطقه ای كه ما در حال برگزاری رزمایش هستیم، وارد نمی شوند"...
 از طرف دیگر، روشن است که آمریکا در خلیج فارس حضوری فعال دارد و از جمله ناوگان پنجم این کشور در بحرین مستقر است. بدین ترتیب، بدرستی معلوم نیست که شناسایی یک ناو آمریکایی توسط هواپیماهای ایرانی به چه معناست.

فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی در مورد رزمایش ده روزۀ "ولایت ٩٠" نیز توضیح داده است که "ما هرسال منطقه رزمایش را گسترش می‌دهیم و در رزمایش امسال نیز منطقه عملیاتی از تنگه هرمز شروع می‌شود و شرق تنگه هرمز، دریای عمان، آب های آزاد شمال اقیانوس هند تا مدار بیست درجه شمالی را در برمی گیرد".
 در این مانور دریایی، علاوه بر انواع ناوها، زیردریایی‌های ایران نیز شرکت دارند.
 به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه، این رزمایش در منطقه‌ای به مساحت دوهزارکیلومتر مربع اجرا می‌شود واز این نظر، گسترده‌ترین تمرین‌های نظامی ایران است.

رزمایش "ولایت ٩٠" در زمانی انجام می‌گیرد که تهدید مقامات ایرانی مبنی بر بستن تنگۀ هرمز، واکنش آمریکا را برانگیخته است. یکی از مسئولان وزارت دفاع آمریکا صریحاً گفت که واشنگتن به هیچ وجه بسته شدن این تنگه را نخواهد پذیرفت.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر