۱۳۹۰ اسفند ۴, پنجشنبه

گامی قانونی در پیگیری سانسور ماهواره‌‌ای


اتحادیه بین‌المللی مخابرات راه دور(آی‌تی‌یو) مقرراتی جدید برای پیشگیری از تخلفات ماهواره‌ای وضع کرده است. هدف این اقدام، کوتاه کردن دست کشورهایی چون ایران از سانسور ماهواره و شبکه‌های تبادل خبر است.
اتحادیه بین‌المللی آی‌تی‌یو در آخرین نشست خود در ماه فوریه، اصلاحاتی در قوانین مخابرات بین‌المللی انجام داده که پیگیری تخلف از سوی هر کشور را آسان‌تر می‌کند. در مقررات جدید آمده است: « اگر اطلاعات موثقی در خصوص تخلف کشوری از مقررات ارتباطات راه دور از سوی یک ایستگاه تحت نظارت به دست آید، گام‌های لازم برای پایان دادن به آن برداشته می‌شود.»

 نشست موسوم به کنفرانس جهانی مخابرات رادیویی سال ۲۰۱۲ (دبیلو آر سی− ۱۲) با شرکت ۱۶۵ کشور جهان برگزار شده و ۱۵۳ کشور به طرح اصلاح قوانین مخابراتی بین‌المللی رای مثبت داده‌اند. اتحادیه بین‌المللی مخابرات راه دور در مجموع ۱۹۳ عضو دارد.

این تصمیم در پی تشدید سانسور مخابراتی و ماهواره‌ای پاره‌ای دولت‌ها چون ایران و سوریه و به پیشنهاد و تلاش گروه‌های مدافع حقوق بشر و شبکه‌های دفاع از آزادی رسانه‌ها گرفته شده است.

اتحادیه آی‌‌تی‌یو نهادی وابسته به سازمان ملل است که وظیفه قانون‌گذاری و مدیریت فضای فرکانسی، تدوین استانداردهای تبادل اطلاعات و هم‌چنین کمک به رشد و توسعه ارتباطات در سراسر جهان را برعهده دارد. مقر این سازمان در شهر ژنو سوئیس است.
اصلاحیه انجام شده دربرگیرنده ماده ۱۵.۲۱ مقررات ارتباطات می‌شود که دست دولت‌ها را برای ممانعت از خرابکاری و اخلال ماهواره‌ای  ایستگاه‌های مخابراتی از سوی کشوری دیگر بازتر از پیش می‌‌سازد.

به‌بار نشستن تلاش‌ مدافعان آزادی اطلاعات

خانم اینگرید دلترنه، مدیرکل اتحادیه اروپایی مخابرات رادیویی (ای‌بی‌یو) در استقبال از این اصلاحیه گفته است:« این اولین گام مهم در جهت درست است و ما انتظار داریم از این طریق واکنش‌های هوشمندانه‌تری به تلاش عمدی کشورها در ممانعت از جریان آزاد اطلاعات نشان داده شود.»

اتحادیه آی‌تی‌یو تاکنون شکایات متعددی در مورد برنامه‌های تلویزیون‌های ماهواره‌ای بین‌المللی به زبان‌های فارسی و عربی دریافت کرده‌است. بیشتر اختلالات و پارازیت‌ها بر روی ماهواره‌های عرب‌ست و یوتل‌‌ست انجام شده‌اند.

طبق شواهد موجود، این خرابکاری‌ها و دست‌اندازی‌ها از سپتامبر سال ۲۰۱۱ افزایش یافته‌اند و مخاطبان برنامه‌های رادیو تلویزیونی بی‌بی‌سی، رادیو بین‌المللی فرانسه، دویچه‌وله، رادیو فردا، رادیو آزادی، رادیو هلند و صدای آمریکا با انواع کارشکنی‌ها در استفاده آزادانه از این برنامه‌ها روبرو بوده‌اند.

علی‌اکبر موسوی خوئینی‌، نماینده پیشین مجلس ششم در ایران در واکنش به تصمیم اتحادیه آی‌تی‌یو به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است:« حکومت ایران پس از این بهانه‌ای برای ادامه اختلال در برنامه‌های ماهواره‌ای نخواهد داشت.» وی که در مجلس ششم، نایب رییس کمیسیون مخابرات بوده، ابراز امیدواری کرده که سازمان ای‌تی‌یو قانون مشابهی نیز در آینده برای مقابله با سانسور اینترنت در کشورهایی چون ایران تصویب کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر