۱۳۹۰ اسفند ۴, پنجشنبه

حمله "ارتش سایبری ایران" به وب‌سایت تلویزیون آذربایجان


با افزایش تنش میان ایران و آذربایجان و طرح اتهامات این دو "همسایه مسلمان" علیه یکدیگر، هکرهای "ارتش سایبری ایران" با حملات سایبری وب‌سایت رسمی تلویزیون دولتی آذربایجان (آذ تی‌وی) را از دسترس خارج کرده‌اند.
هکرهای ارتش سایبری ایران، گروهی که گفته می‌شود وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مجری فرمان‌های آن است، در آخرین اقدام تهاجمی خود، با حمله سایبری به وب‌سایت رسمی تلویزیون دولتی آذربایجان (Az TV) و خطوط هوایی آذربایجان (AZAL)، آن را موقتا از دسترس کاربران خارج کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر ارتباطات آذربایجان روز پنج‌شنبه (۲۳ فوریه/۴ اسفند) اعلام کرد که این حملات سایبری شب گذشته انجام شده و هکرها پیام خود را در صفحه اصلی وب‌سایت "آذ تی‌وی" منتشر کرده‌اند: «زندگی چیزی نیست جز بازی؛ شما بازی را باخته‌اید!»
کسانی که به وب‌سایت هواپیمایی ملی آذربایجان حمله کرده‌اند، خود را "جنگجویان کوکایین از ایران" معرفی کرده‌اند. این عملیات سایبری نزدیک به یک ماه پس از حملات گروهی دیگر از هکرهای ضد اسرائیلی به چندین وب‌سایت و سرویس آنلاین متعلق به دولت آذربایجان انجام شده است.
در حملات ماه گذشته، هکرها مقامات دولتی آذربایجان را "خدمت‌گذاران یهودی‌ها" خوانده بودند. رسانه‌های آذربایجان در همان زمان گزارش دادند که منشاء حملات از ایران است و هکرهای آذری نیز در واکنش به این اقدام، چندین وب‌سایت ایرانی را هدف حملات سایبری خود قرار دادند.
حملات آنلاین، ادامه تنش‌های فزاینده در جهان آفلاین
 تنش‌های سیاسی میان ایران و آذربایجان در ماه‌های اخیر به‌طور چشمگیری تشدید شده و افزایش یافته است. آذربایجان، تنها کشور شیعه مذهب همسایه ایران، و از جمله متحدان اسرائیل است که با ایران مرز مشترک دارد. مقامات این کشور در هفته‌های اخیر از دستگیری چندین فرد مرتبط با ایران خبر دادند که قصد حمله تروریستی به دیپلمات‌ها و شهروندان اسرائیلی در خاک آذربایجان را داشته‌اند.
آخرین گزارش‌ها پیرامون تلاش ایران برای اجرای طرح‌های تروریستی علیه اسرائیل در آذربایجان، سه‌شنبه هفته جاری در تلویزیون رسمی آذربایجان منتشر شد که خبر از بازداشت طراحان این عملیات تروریستی می‌داد؛ افرادی که گفته می‌شد از وابستگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب‌الله لبنان بوده‌‌اند. همچنین گفته شد که این افراد وابسته به سرویس اطلاعاتی ایران، به تحمل ۱۲ تا ۱۵ سال حبس محکوم شده‌اند.
به نظر می‌رسد حملات سایبری اخیر، واکنشی به انتشار این گزارش‌ها در تلویزیون آذربایجان باشد. گزارش‌هایی که تناقض‌های زیادی در خود دارند. خبرگزاری آذری توران، روز چهارشنبه (۲۲ فوریه/ ۳ اسفند) به نقل از رئیس روابط عمومی وزارت کشور آذربایجان گزارش داد که تصاویر پخش‌شده در "آذ تی‌وی" متعلق به سال ۲۰۰۸ بوده و دستگیرشدگان، پنج شهروند جمهوری آذربایجان و دو تبعه لبنان بوده‌اند.
"دام اسرائیل" برای تیره کردن روابط همسایگان مسلمان؟
 ایران اما از سوی دیگر این طرح‌ها را «دام موساد برای مخدوش کردن روابط ایران و آذربایجان» دانسته و آذربایجان را به همکاری با اسرائیل برای ترور «دانشمندان هسته‌ای» خود متهم کرده است.
جمهوری اسلامی، آذربایجان را «هاب عملیاتی موساد» برای اجرای نقشه‌های تروریستی علیه ایران خوانده و وزارت خارجه ایران با احضار سفیر آذربایجان، به‌شدت نسبت به «اقدامات غیردوستانه» این همسایه شمالی اعتراض کرده است.
این دو کشور همچنین یکدیگر را به تلاش برای تبلیغات علیه دیگری متهم می‌کنند. در ماه‌های اخیر نماینده صداوسیمای جمهوری اسلامی در باکو نیز از آذربایجان اخراج و راهی ایران شد.
با افزایش تنش میان ایران و جامعه جهانی بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای و رساتر شدن صدای طبل جنگ بر ضد کشور، مقامات جمهوری اسلامی همچنین نگران‌اند که آمریکا و اسرائیل از امکانات موجود در آذربایجان برای تدارک حملات نظامی به ایران بهره بگیرند.
آذری‌ها از بزرگ‌ترین اقلیت‌های قومی در ایران‌اند و جمعیت آنها از جمعیت ۲/ ۹ میلیون نفری جمهوری آذربایجان نیز فراتر می‌رود. برخی از مقامات جمهوری آذربایجان در پی این تنش‌های فزاینده، پیشنهاد کرده‌اند پسوند "شمالی" به نام این کشور اضافه شود؛ اقدامی که نشانگر خشم مقامات آذری و تلاش آنها برای تاکید بر تفاوت‌ها با ایران و تحریک و تقویت گروه‌های جدایی‌طلب در این کشور است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر